بهتر است اینطور شروع کنیم، فرض کنید شما در مجموعه آتلیه عکاسی فعالیت می کنید یا شخصی از شما می خواهد عکسی از او تهیه کنید تا حالات و شخصیت او را بتواند توصیف کند و برای همیشه او را حفظ کند مسلما فورا شما از او عکس نمی گیرید درسته؟ مسلما اگر شما عکاس باشید به این فکر می کنید که پس زمینه و موقعیت شخص به تاکید بر ویژگی های کلیدی او کمک می کند. بسیار خوب به دنیای عکاسی پرتره خوش آمدید.

بهتر است بدانید که عکاسی پرتره بیش از یک عکس فوری از چهره اشخاص می باشد، این سبک از عکس ها در مورد نگرش فرد و جوهره شخصیت اوست یعنی اینکه سبک پرتره یک شاهکار بزرگ به حساب می آید. پرتره، شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از چهره انسان عکسبرداری می‌شود.پرتره یک چالش مداوم است و نیاز به خلاقیت عکاسان دارد تا واقعاً به پرتره های زیبایی برسند.

عکاسی پرتره | ویژگی های این سبک

ویژگی های پرتره عکس گرفتن از چهره افراد حین ثبت نگرش، هویت و شخصیت فرد می باشد. یک پرتره بسیار با دقت تنظیم و برنامه ریزی می شود به همین دلیل می باشد که یک عکس کاندید به عنوان کاندید در نظر گرفته نمی شود. شاید این سوال برایتان پیش به وجود آید که آیا پرتره نمی تواند صادق باشد؟ مسلما نه، این موضوع ارتباط مستقیم با نگرش کلی مشتری و هدف تصویر دارد.

یک پرتره بدون در نظر گرفتن این که باید کاندید شده باشد لازم است با مشتری برنامه ریزی شود. پس زمینه، لوازم صحنه، لباس، موقعیت مشتری و زاویه عکس باید قبل از عکسبرداری از آن تهیه شود.

رویکرد پرتره شامل چند بخش است ؟

عکاسی پرتره شامل چهار نوع رویکرد سازنده، محیط زیست، خلاق و صادق می باشد، در تعامل با مشتری، عکاس باید بر اساس نوع پرتره ای که گرفته می شود رویکرد خاصی را انتخاب کند. بیایید نگاهی به سبک های مختلف پرتره بیندازیم.

رویکرد محیطی

رویکرد محیطی به این معنی می باشد که موقعیت یا محیطی که سوژه در آن قرار دارد با حرفه، هویت و موقعیت شغلی او سازگار باشد. مثلا اگر شخصی نویسنده ای حرفه ای باشد محیط با دفتری را انتخاب می کنند که سوژه دارای یک قلم یا دفترچه یادداشت باشد.

رویکرد سازنده

یک رویکرد سازنده مربوط به ایجاد احساسات می باشد. عکاس ممکن است تصمیم بگیرد پرتره را طوری تنظیم کند که خلق و خوی و احساسات پرتره از طریق نورپردازی، پس زمینه و زبان بدن سوژه تنظیم شود. به عنوان مثال ممکن است یک عکاس مادری را سوژه کار خود قرار دهد که در حال نگاه کردن به پایین می باشد و شکم خود را نگه داشته است تا مفهوم انتظار را منتقل کند.

رویکرد صادقانه

به این معنی می باشد عکاس در این رویکرد واقعیت احساسات و هویت سوژه را به طوری ناگهانی به تصویر می کشد و عکسبرداری می کند اما این به این معنا نیست این موضوع از قبل برنامه ریزی نشده است یا نوع خاصی از زاویه و موقعیت را تعیین نکرده اند بلکه با رعایت تمامی این موارد عکس به موقع و فورا شکار می شود.

عکاسی پرتره | آشنایی با انواع آن

نورپردازی در این سبک از عکاسی معمولا به سه روش نور طبیعی، رامبراند و نورپردازی پروانه ای صورت می گیرد. با توجه به توضیحاتی در قسمت های بالا داده ایم این نوع عکاسی به چند بخش تقسیم می شود.

  • پرتره تمام قد
  • پرتره خانوادگی
  • پرتره پرسنلی
  • پرتره سیاسی
  • پرتره تبلیغاتی
  • پرتره هنری

پرتره تمام قد

پرتره تمام قد که معمولا کادر مناسب آن مستطیلی عمودی است که به صورت کامل از سوژه عکسبرداری می شود. ضمن اینکه انتخاب محیط یا پس زمینه مناسب نیز برای این نوع از پرتره عکاسی اهمیت دارد.

پرتره خانوادگی

در پرتره های خانوادگی معمولا مناسبت ها و رسم های خانواده ها به عنوان یادگار به تصویر کشیده می شوند این نوع از عکس ها می تواند شامل جشن های نیز باشد، نظیر عیدهای سال نو مانند نوروز که در آن خانواده ها عکسی به یادگاری از خودشان ثبت می کنند.

پرتره پرسنلی

پرتره پرسنلی مناسب دستگاه های آموزشی و نهادها و سازمان های دولتی می باشد که در آن می خواهند عکسی متناسب با سبک محیط اداره و محیطی که فرد را عضوی از آن مجموعه می شناسند، بگیرند. این سازمان ها ( بیشتر محیط های آموزشی ) از عکاسی دعوت به همکاری می کنند تا از پرسنل آن مجموعه عکس بگیرد.

پرتره سیاسی

در پرتره سیاسی از نمادها و بومی های میهنی بیشتر استفاده می شود و عکس هایی زیبایی را خلق می کنند.

پرتره تبلیغاتی

پرتره تبلیغاتی بیشتر جنبه تجاری دارد به این روش که معمولا عکسی را به نمایش می گذارند که بتواند مشتری را جذب کند یا به عبارتی داستانی را برای مشتری یا خریدار تعریف کند. از این نمونه عکس ها می توانید بر روی مجلات مشاهده کنید، از سری پرتره عکاسی تبلیغاتی می توان به لوازم آرایشی اشاره کرد.

پرتره هنری

پرتره هنری ، یک اثر هنری محسوب می شود که در آن عکاس، از شخصیت های زنده عکس می گیرد و هدفش، حفظ کردن و نشان دادن این عکس به آیندگان است.  علاوه بر این، عکس پرتره هنری، عکسی از یک فرد یا گروهی از افراد است که در آن، عکاس سعی دارد شخصیت افراد را با استفاده از نورپردازی موثر، زمینه و حالت های متفاوت، به تصویر بکشد.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Hello!

برای ارتباط با کارشناس بر روی تصویر کلیک کرده یا پیام خود را به ایمیل ما ارسال نمائیدparhanstudio@gmail.com

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟