آتلیه عکاسی | توضیحی در مورد انواع آن و تجهیزات آتلیه

اگر بخواهیم در ابتدا به توضیحی در مورد آتلیه عکاسی بپردازیم لازم است بدانید آتلیه یک کلمه فرانسوی است که به معنی کارگاه بود و در زبان انگلیسی مترادف آن به معنی طراحی صحنه می باشد. به طور کلی آتلیه محلی بود که دانشجویان و اساتید در آن مکان گرد هم می آمدند تا به انجام کارهای هنری و نقاشی مشغول شوند. فضای آتلیه عکاسی جهت عکس گرفتن و همچنین آموزش عکاسی استفاده می شود که دارای تجهیزات و فضاهای مختلفی است.

در ادامه قصد داریم برخی از تجهیزات مهم این مجموعه را برای شما توضیح دهیم.

آتلیه عکاسی | تجهیزات این مجموعه و آشنایی با آن

یک آتلیه شامل ابزارهای مختلفی می باشد که قسمتی از آن مربوط به بخش نورپردازی است. سافت باکس، اکتاباکس، خیمه نور، زنبوری، چتر ها، شیدر، کاسه استاندارد، کاسه بک گراند، پانتوگراف، فون و رادیوفلاش ها نمونه هایی از تجهیزات یک آتلیه می باشد.

سافت باکس

یکی از ابزارهای پرکاربرد در آتلیه عکاسی سافت باکس ها می باشد. از این ابزار برای عکس های پرسنلی یا پرتره تمام قد استفاده می شود، رنگ سطحی داخلی سافت باکس ها سفید، نقره ای و طلایی می باشد که به ترتیب 98 درصد، 100 درصد و 100 درصد نور را بازتاب می دهند. تفاوت بین سافت باکس نقره ای و طلایی در این است سافت باکس طلایی نور گرم و سافت باکس نقره ای نور سرد را بازتاب می دهند.

اکتاباکس

اکتاباکس ها در حقیقت همان سافت باکس می باشد منتها بجای مربع و مستطیلی شکل، در حقیقت چند ضلعی هستند همچنین اکتا به معنی هشت به این معنا نیست تمامی آن ها هشت ضلعی می باشند.

خیمه نور

بعد از سافت باکس شاید مهم ترین وسیله در آتلیه عکاسی خیمه نور می باشد به خصوص اگر برای عکاسی تبلیغاتی قصد انجام کار دارید این وسیله جز ملزومات عکاسی به شمار می آید. همچنین برای عکاسی ظروف شیشه ای یا بلورین از این وسیله برای انتشار نور از سطح استفاده می شود.

شیدر

شیدر برای تعیین جهت نور در آتلیه عکاسی استفاده می شود. شیدر ها چهار لبه ی تاریک دارند که به کمک همین لبه ها می توانند به عکاس در تشخیص جهت نور کمک کنند.

چتر نور

چتر نور وسیله ای می باشد که نور به داخل آن تابیده می شود تا بازتاب ملایمی را ایجاد کند. از این وسیله برای متمرکز نور روی سوژه و بازتاب ملایم نور استفاده می شود.

فون

از این وسیله برای وضوح تصویر و سوژه و افزایش کیفیت استفاده می شود. این فون ها در رنگ های مختلفی در بازار موجود می باشد که به کمک آن می توان حالت و شخصیت سوژه مورد نظر را در عکس نمایش داد. از این وسیله برای افزایش دید عکاسان نیز استفاده می شود. از فون ها برای مکمل کنار نورها استفاده می شود و رنگ های سفید، مشکی و خاکستری پرکاربردترین آن ها می باشد.

آتلیه عکاسی | آشنایی با انواع سبک های عکاسی

از انواع سبک های عکاسی می توان به عکاسی تبلیغاتی، صنعتی، کودک، عروسی و… اشاره کرد که در این بخش قصد داریم شما را بیشتر با سبک آن ها آشنا کنیم.

عکاسی صنعتی

هدف از عکاسی صنعتی به تصویر کشیدن جلوه های خاص یک محصول می باشد، هنگامی که مشتری قصد خرید یک محصول را می کند می خواهد جوانب و ماهیت مختلف آن محصول را در محیط آنلاین به بهترین شکل مشاهده کند. به این منظور که قانع به خرید آن شود وظیفه عکاس می باشد که جلوه های زیبای آن محصول را به تصویر بکشد. قصد اصلی عکاسی صنعتی نشان دادن جزییات محصول می باشد تا خریدار یا مشتری به جزییات سوژه مورد نظر اشراف داشته باشد.

عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی زیر شاخه عکاسی صنعتی می باشد ولی جلوه های بیشتری به تصویر خود می بخشد و معمولا یک ایده یا احساس را به تصویر می کشند و برای بیان یک داستان از آن تصویر استفاده می کنند. به وضوح نمونه های بسیاری از آن ها را می توانید روی جلد مجله ها مشاهده کنید. این عمل معمولا انگیزه خرید را در افراد به وجود می آورد تا اینکه آن را بهترین شکل به نمایش بگذارد.

آتلیه عکاسی کودک

آتلیه عکاسی کودک یکی از سخت ترین و چالش برانگیز ترین کارهایی است که هر فردی نمی تواند از عهده آن به خوبی برآید. یک عکاس کودک باید همیشه شاد و پرانرژی باشد و با فراهم کردن محیطی آرام و شاد لبخند را بر لبان کودک بنشاند تا بتواند عکسی که قصد دارد از کودک بگیرد.فضای آتلیه عکاسی کودک باید به گونه ای باشد که کودک احساس غریبی نکند و بتواند با آن ارتباط بگیرد تا روی شیطنت و بازیگوش خودش را نشان بدهد. در طی زمانی که عکاس می خواهد از کودک عکس بگیرد باید پیوسته و مداوم محیطی را فراهم کند تا کودک بتواند احساس شادی کند و لبخند بر لبانش ظاهر شود در غیر این صورت کودک چهره ای غمگین به خود می گیرد و موجب نارضایتی والدین او می شود.

مشخصات آتلیه عکاسی کودک

یک آتلیه کودک لازم است تمامی لوازم و وسایل، دکور و اکسسوری های مدرن و متناسب با روز دنیا و همچنین مورد نیاز کودک را برای عکاسی در مجموعه خود داشته باشد تا به این طریق بتواند فضای دلچسب و مناسبی را برای کودک ایجاد کند. همانطور که گفته شد عکاس باید پیوسته فضای آتلیه را شاد و پرانرژی نگه دارد تا کودک در آن احساس آرامش و امنیت کند و به هیچ عنوان با کودک نباید دستوری صحبت کند بلکه باید به طریقی با او دوست شود تا بتواند خواسته های خود را به او بگوید تا کودک آن ها را با میل و رغبت انجام دهد.

در این صورت است که می توانند با شما ارتباط برقرار کنند و سوژه های مناسبی برای عکاسی کودک شما شوند همچنین در مورد دیزاین و دکوراسیون محیط از آن ها سوال کنید تا به شما نظراتشان را اعلام کنند به این صورت احساس صمیمیت بیشتری با شما پیدا می کنند و راحت تر به حرف های شما گوش می دهند.

آتلیه عکاسی | عروسی

آتلیه عکاسی عروسی یکی از جذاب ترین و در عین حال چالش برانگیز ترین سبک های عکاسی می باشد. در این آتلیه ها شما باید با سلایق مشتریان خود آشنا باشید و بودجه آن ها را در نظر بگیرید تا بهترین خدمات و امکانات را با بالاترین کیفیت در اختیار آن ها بگذارید. بیاد داشته باشید جشن عروسی هر شخصی فقط و فقط یکبار در طول عمرش برگزار می شود به همین دلیل مهم است که بهترین کارهای خود را در این نوع مراسم به اجرا بگذارید چرا که این مراسم ها محلی برای آزمون و خطا نیست. مسلما هیچکس دوست ندارد از قشنگ ترین و احساسی ترین شب عمرش خاطره ای نه چندان خوب به یادگار بماند.

آتلیه عکاسی | آشنایی با سبک های مختلف عکس عروسی

آشنایی با سبک کار عکاسان و شیوه آن ها یکی از کارهایی می باشد که بهتر است عروس و داماد از قبل با آن آشنا شوند چرا که جشن عروسی زیباترین مراسم هر فردی است به همین خاطر است که ثبت تصاویر و لحظات خاص در این شب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

سبک کلاسیک

در این نمونه از عکس ها، معمولا عکاس بر اساس لیستی مشخص و کوتاه آن ها را اجرا می کند تا با خیال آسوده مطمئن شود تمامی خواسته های عروس و داماد را اجرا کرده است. در این سبک آتلیه عکاسی ژست های زوجین، تجهیزات و پس زمینه عکاسی را از قبل تعیین می کند تا تصاویری بی نقص و کامل را خلق کند. در حقیقت این نوع سبک بیشتر برای اشخاصی مفید است که می توانند تمام ژست های مد نظر عکاس را اجرا کنند، چرا که بعضی افراد با گرفتن فیگورهای مصنوعی آن احساسی که باید در عکس ایجاد کنند را نمی توانند برآورده کنند و به مرور این امر موجب خستگی آن ها می شود و ممکن است در روز عروسی شان خاطرشان مخدوش شود این نوع سبک سنتی یا کلاسیک مناسب افرادی است که بهترین ژست ها را از نظر عکاس بدانند و بتوانند آن را اجرا کنند.

عکس مجله ای یا ژورنالیستی

این نوع تصاویر که بیشتر مد نظر رسانه می باشد مدتی است در مراسم عروسی محبوبیت پیدا کرده است. شیوه این سبک به این شکل می باشد عکاس بجای اینکه از سوژه های خود که همان عروس و داماد می باشند بخواهد فیگور خاصی بگیرند به دنبال آن ها و مهمانان حرکت می کند تا با پیدا کردن لحظاتی ناب و خاص آن ها را به تصویر بکشد. در حقیقت عکاس با پیدا کردن لحظات و صحنه های جذاب و اتفاقی عکس های غیر رسمی متفاوتی می اندازد. مهارت در تنظیم دقیق دوربین و فریم بندی، همچنین شکار لحظه ها از مسائل کلیدی این نوع سبک عکاسی می باشد. درست است در زمینه فیلمبرداری نیازی به تدوین خاصی وجود ندارد اما برای ادیت و تدوین عکس باید این کار با ظرافت انجام شود. همچنین موقعیت های مکانی و شخصیت عروس و داماد و تمامی اتفاقاتی که در این حین برگزاری مراسم می افتد تاثیر بسیار زیادی بر روی این نوع سبک عروسی می گذارد.  گرچه به دلیل اینکه از قبل ژست خاصی برای این مدل عکس ها در نظر گرفته نشده است زاویه دید عکاس بسیار مهم می باشد تا بتواند این لحظات را به تصویر بکشد.

عکاسی گویا

از این سبک که بیشتر برای مراسم نامزدی استفاده می شود، تلفیقی از عکاسی کلاسیک و عکاسی مجله ای می باشدو ضمن این که با تاکید بر نورپردازی عکاس سوژه های عکاسی را در یک محیط مناسب جمع کرده و از آن ها می خواهد که بسیار عادی و طبیعی برخورد کرده تا بتواند عکس های خود را برداشت کند.

سبک فشن

یکی دیگر از سبک های آتلیه عکاسی فنش یا مد می باشد. این نوع سبک که بیشتر برای عکس های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد از سوژه های عکاسی درخواست می شود تا با ظاهری خاص تر در محیط حاضر شوند. این نوع سبک به دلیل اینکه جنبه تبلیغاتی دارد و شیوه مشخصی در لباس و محیط دارد شاید خیلی مناسب مراسم عروسی نباشد اما اگر بتوانید عکاسی حرفه ای و با سابقه ای را در زمینه فشن پیدا کنید با دید مدگرایانه تری که دارد می تواند عکس های بسیار زیبا و خاص تری را از مراسم شما بگیرد.

سبک عکاسی رئال

یکی دیگر از سبک های آتلیه عکاسی، رئال می باشد که بر خلاف سبک کلاسیک، چند سالی می شود که وارد سبک های عروسی شده است. در این سبک برخلاف سبک کلاسیک عکاس از احساسات واقعی شما عکسبرداری می کند نه آن چیزی که همانند سبک کلاسیک به شما می گوید تا انجام دهید. به طور مثال از شما می خواهد در محیطی که هستید ( بر فرض مثال باغ یا ساحل دریا ) قدم بزنید و مشغول گفت و گو باشید، یا اینکه خاطره ای خنده دار و جالب برای هم تعریف کنید تا بتواند لحظات رمانتیکی از شما به تصویر بکشد و همچنین احساسات واقعی شما نظیر لبخند زدن را عکسبرداری کند. همانطور که مشخص است در این نوع سبک حقایق شما عکسبرداری می شود و برای اشخاصی که نمی توانند با شیوه عکاسی کلاسیک ارتباط بگیرند و احساس راحتی نمی کنند، سبک رئال ایده آل این اشخاص می باشد. همچنین دیده شده است گاهی اوقات در این نوع سبک ها عکس برداری و فیلمبرداری به صورت همزمان انجام شده است.

سبک رمانس

نور، اجزای اصلی این نوع سبک برای آتلیه عکاسی می باشد. در این نوع سبک عکاس به وسیله نور عکس های بی نظیری را می تواند از عروس و داماد بگیرد. همچنین یک عکاس حرفه ای با نورپردازی مناسب می تواند رنگ محیط را به کلی عوض کند و حال و هوای دیگری به فضا ببخشید. این نوع سبک معمولا به دو صورت نور طبیعی و مصنوعی انجام می گیرد. نور مصنوعی مناسب افرادی است که عجله دارند و می خواهند عکاسی آن ها زودتر به اتمام برسد در این نوع روش خلاقیت عکاس حرف اول را می زند. روش دوم کمی دشوار تر می باشد و مستلزم عکاس حرفه ای تری می باشد، روش دوم مناسب عکاس هایی که خیلی علاقه مند به ثبت قسمت زیادی از محیط اطراف و فضای طبیعی ندارند این روش توصیه نمی شود.

سبک هنری

از ویژگی های سبک هنری می توان به تدوین حرفه ای، نورپردازی مناسب، و استفاده از زوایا اشاره کرد. گاهی اوقات لازم است عکاس برای اینکه از سوژه ها عکس و فیلم مناسبی تهیه کند صحنه سازی ها خاصی انجام دهد. مثل هنگامی که از افراد مشهور برای سوژه ها مختلف عکس برداری می شود. اگر به این نوع سبک علاقه مند هستید و می خواهید عکاسی مراسم خود را به این شیوه اجرا کنید برای یافتن عکاس حرفه ای باید کارهای آتلیه عکاسی مورد نظر به دقت بررسی کرد زیرا مهارت زیادی برای پیدا کردن چنین افرادی لازم است. در این نوع عکاسی معمولا ژست و فیگور خاصی صورت نمی گیرد، عکاس به محض پیدا کردن زاویه و سوژه ای مناسب از شما می خواهد اندکی تغییر حالت بدهید. همچنین فیلمبرداری در این نوع سبک معمولا به شبیه یک سناریو یا داستان می باشد.

آتلیه عکاسی | جست و جو آتلیه مورد نظر

سلیقه های متفاوت افراد سبب شد تا شیوه و روش های نوین و مختلفی برای عکاسی به وجود آید. با دانستن شیوه های مختلف عکاسی به سبک مورد علاقه خودتان بیشتر پی می برید. همچنین برای پیدا کردن آتلیه ای متناسب با سلیقه تان لازم است تحقیق کنید تا مجموعه ای را پیدا کنید که تخصص در سبک مورد نظر شما داشته باشد. 

سبک های سنتی و کلاسیک همیشه طرفداران خود را دارند اما سبک رئال هم امروزه طرفداران زیادی دارد، چرا که معمولا زوج ها احساس راحتی بیشتری می کنند و می توانند احساسات و عواطف واقعی شان را در عکس ها شاهد باشند. به هر حال متناسب با هر سبکی به آن علاقه مند هستید و می خواهید در مراسم خود از آن استفاده کنید لازم است تحقیقات خود را کامل انجام دهید آتلیه عکاسی مناسبی در زمینه مورد نظر خود پیدا کنید، زیرا زیباترین و رمانتیک ترین جشن عمرتان فقط و فقط یکبار برگزار می شود و تنها چیزی که از آن برای همیشه باقی می ماند خاطراتی است که به تصویر کشیده شده اند.

×

Hello!

برای ارتباط با کارشناس بر روی تصویر کلیک کرده یا پیام خود را به ایمیل ما ارسال نمائیدparhanstudio@gmail.com

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟